• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sunumvaaz.vaaz
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Mübarek Geceler

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03096.0551
Euro6.53896.5651
ÖRNEK BİR VAAZ PLANI VE VAAZ DUASI
VAAZ HAZIRLAMA VE SUNMA TEKNİKLERİ
CAMİ VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI ÖRNEK AÇILIŞ KONUŞMASI

“CAMİLERİN VE DİN GÖREVLİLERİNİN TOPLUMDAKİ YERİ”*

Sayın Kaymakamım,

Sayın Garnizon Komutanım,

Sayın Belediye Başkanım,

Kıymetli Hocam,

Değerli Daire Amirleri ve Mesai Arkadaşlarım,

Değerli Misafirler,

Saygıdeğer Kazımkarabekirliler.
    

Diyanet İşleri Başkanlığı 1986 dan beri, her yıl Ekim ayının ilk haftasını “Camiler Haftası” olarak ilan etmiş ancak 2003 yılından itibaren değerli Din Görevlileri arkadaşlarımızın emek ve gayretlerini de dikkate alarak haftanın ismini  “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak yeniden düzenlemiştir[1]. Bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayıp teşrif ettiğiniz için teşekkür ediyor, haftanın bütün din görevlilerimize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum. “Hoş geldiniz!” .

        İslâm Dini Müslümanlara ve esasen de tüm insanlığa toplumsal olgunluk, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, birlik ve beraberlik hasletleri kazandırmayı hedefler. Cami bu güzel hasletleri toplu halde daha güzel öğretir. Zira Müslümanlar günde birkaç defa camiye toplanarak aynı ibadeti yerine getirir, aynı duayı okur ve aynı safta dizilirler. Bu tablo onlar arasındaki sınıf, zenginlik, fakirlik, makam, mevki ve şöhret farklılıklarını ortadan kaldırır.

        Tüm canlılarda, insan toplumu gibi olmasa da bir düzen, bir âhenk ve birliktelik ruhu mevcuttur. Bu husus tüm canlı ve cansızları yaratan Allah’ın kudretinin göstergesidir. Müslümanların kardeşlik, birlik-beraberlik ve dayanışmaları ancak bir araya gelip tanışma ve dertleşmeleriyle mümkündür. Cami ise bu hususu gerçekleştirecek en önemli kurumdur. 

Cami mü’minleri bir potada toplayarak aralarında çıkacak veya çıkması muhtemel bir çok olumsuzluk ve gidişatı ortadan kaldırır. Toplumun her kesiminden insanın herhangi bir ayırıma gitmeden bir araya geldikleri, kaynaştıkları, aynı heyecanları yaşadıkları, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının doruk noktasına ulaştığı bu kutsal mekanlar,  İslâm dininde özel bir konuma sahiptir. Hz. Peygamber'den günümüze kadar bu yönünü hep muhafaza etmiştir. Bu hususta Müslümanların üzerine düşen en önemli vazife, camilerin nezîh vasfını, âhengini muhafaza etmek ve onun saygınlığını devam ettirmektir. 

Caminin bu nezîh rolünü sürdürmesinde Başkanlığımız mensuplarına, başta din görevlilerimize çok önemli görevler düşmektedir. Camilerin öneminden söz ederken, buralarda görev yapan din görevlilerini gözardı edemeyiz. Zira camilerimizin toplumsal dayanışmayı sağlamaları yönünde kendilerinden beklenen fonksiyonları en iyi şekilde gerçekleştirebilmeleri, ancak bilgili, kültürlü ve özverili din görevlilerinin özel çabalarıyla mümkün olabilecektir. Din hizmeti, Allah Rasûlü’nden günümüze kadar kesintisiz yerine getirilmiştir. Hiçbir dönemde din hizmeti askıya alınmamış, devamlılığı sürekli temin edilmiştir.

        Görevlilerimiz; “Allah’ın evi sayılan camilerimizde, bu güne kadar olduğu gibi bundan böyle de, sırf Allah’a ibadet için toplanan insanımızın birlik ve bütünlüğüne gölge düşürecek söz ve davranışlardan kaçınarak, kendilerini her vesile ile yetiştirecek, camilerdeki dirliği ve manevi huzuru artırmak ve cemaatin dinî kültür seviyesini yükseltmek için büyük bir gayret içerisinde olacaklardır.

Cami görevlilerinin hizmet ve faaliyetleri, cami cemaatiyle sınırlı olmayıp, toplumun bütün kesimlerine yöneliktir. Bu görevlilerimiz, manevî sorumluluğu ağır bir görev yürütmektedirler. Onlar İslâm Dini’nin doğru bir şekilde anlatılmasında, cemaatin huzurlu bir şekilde ibadetini yapmasında büyük özveriyle çalışmaktadırlar. Cami içi ve cami ile bağlantılı hizmetler birlikte düşünüldüğü zaman, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların ne denli büyük ve zor bir görev yürüttükleri daha iyi anlaşılabilir.

Geçmiş yıllarda hafta süresince gerçekleştirilen faaliyetlerde, en az görevlilerimiz kadar, fedakar halkımızın da iştirak etmesi bizleri gerçekten memnun etmiştir. Camiler ve Din görevlileri Haftası münasebetiyle halkımızın, camilerin hayatımızdaki yerini ve önemini daha yakından kavrayacağını ümit ediyor, hafta içinde camilerin bakım ve onarımı konusunda görev üstlenen vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca bu teşkilatta görev yapmış olanlardan âhirete irtihal edenleri hayırla yâd ediyor, Cenâb-ı Hakk’tan rahmet diliyorum. Emeklilerimize sıhhat ve afiyet içinde mesut ömürler, görevde olan bütün mesai arkadaşlarıma da çalışmalarında başarılar temenni ediyorum. 

Bu gün, birlik ve beraberliğimizde büyük rolü bulunan “Camilerimiz ve Din Görevlilerimiz” hakkında doyurucu bilgi vermek üzere, İl Müftümüz sayın .............. hocam buraya teşrif ettiler. Kıymetli bilgi ve tecrübelerinden istifade imkânı sağladıkları için huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum. Saygılar sunarım...

       *Sayfa: 1
03 Ekim 2005’te Karaman İl Müftüsü Mehmet ÖZLEN’in “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle verdiği konferansına yaptığım açılış konuşmasıdır.

[1] Diy. İşl. Başkanlığı’nın 07.04.2003 Tarih ve 247 Sayılı yazılarıyla haftanın ismi bu şekilde değişti.

  
14904 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret1126736
Hava Durumu
Saat
Vaaza Başlama Duası

Mevlid Kandili Dua Örneği

Dua

VAAZ KILAVUZU

KURBAN DUASI
KURBAN REHBERİ