• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sunumvaaz.vaaz
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Mübarek Geceler

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
ÖRNEK BİR VAAZ PLANI VE VAAZ DUASI
VAAZ HAZIRLAMA VE SUNMA TEKNİKLERİ
KURAN GÜNEŞİNİN DOĞDUĞU GECE KADiR GECESi

KURAN GÜNEŞİNİN DOĞDUĞU GECE KADiR GECESi


“İndi Peygamber Kur’an bu gece
Geldi gökten burhan bu gece
Bu mübarek gece 1000 aydan ulu
Doludur keffe-i ihsan bu gece”

Evet, bu geceyi bizlere ulaştıran rabbimize hamdolsun…
Çünkü bu gece, rahmet, bereket, mağfiret ayı olan mübarek Ramazan-ı Şerif’in manevi mükafatlarla dopdolu olan en büyük tecelli gecesidir.
Bu gece, ilahi rahmet, bereket, mağfiret, feyiz ve nurların tecelli ettiği, duaların kabul, yapılan iyiliklerin, hayır ve hasenatın makbul olduğu ve ibadet eden kulların ruh sadeliğine , gönül rahatlığına , ibadetin manevi zevkine erdiği müstesna bir gecedir.
Bu gece, meleklerin sabaha kadar yeryüzüne inerek ibadet eden mü’minleri kuşatıp müjdeledikleri ve selamladıkları bir selam ve selamet gecesidir.
Bu gece, mahzun kalp ve yaşlı gözlerle Allah’a açılan ellerlin boş çevrilmeyeceği, samimiyet ve ihlasla yapılan tevbelerin kabul olacağı bir gecedir.
Bu gece, Cenabı Hakk’ın:
 حم وَالْكِتَابِ الْمُبينِ  اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فى لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ اِنَّا كُنَّا مُنْذِرينَ.
“ Biz onu mübarek bir gecede indirdik” (Duhan, 44/3) buyurduğu Kur’an’ın,  küfür karanlıklarını sıyırıp insanlık ufkunu aydınlattığı bir gecedir.
Evet, insanlara dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösterme, beşeriyeti karanlıklardan çıkarıp, aydınlığa kavuşturan, kutsal  kitabımız Kur'an-ı Kerim; Ramazan Ayı'nda, Kadir Gecesi'nde inmiştir. Kur'an-ı Kerim gibi insanlık için bir  hidayet rehberi olan kitabın böyle bir gecede inmesi ona müstesna bir  şeref kazandırmış, kadrini yüceltmiştir.
Kadir Gecesi, gecelerin  en feyizlisi ve bereketlisidir.  Bu gece çok  şerefli ve müstesnâ  bir gecedir. Kur'an-ı Kerim'de müstakil  bir sûre ile  şerefi  yükseltilmiş, Kur’an’ın 97. sûresi olan “Kadir sûresi” buna tahsis edilmiştir. Bu sûrede gece ile ilgili olarak şöyle buyurulur:

اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فى لَيْلَةِ الْقَدْرِ () وَمَا اَدْريكَ مَالَيْلَةُ الْقَدْرِ () لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ () تَنَزَّلُ الْمَلئِكَةُ وَالرُّوحُ فيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ اَمْرٍ () سَلَامٌ  هِىَ حَتّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ()

“Doğrusu  biz Kur'an-ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır, melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”( Kadir, 97/1-5.)
İşte Allahu azimüşşan hazretleri buyuruyor ki,
اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فى لَيْلَةِ الْقَدْرِ
Biz onu “Kuran-ı Kerim’i” Kadir gecesinde indirdik. İnsanlığı ahlakda , düşüncede, imanda, ibadette, dünya ve ahirete ait hükümlerde en üstün nizamı getiren Kur’an-ı Kerim, Kadir gecesinde cihanı aydınlatmaya başlamıştır.
وَمَا اَدْريكَ مَالَيْلَةُ الْقَدْرِ
Kadir gecesinin ne olduğunu, bu gecenin nasıl bir ulviyete mahzar bulunduğunu sana bildiren nedir?
لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ
Kadir gecesi 1000 aydan hayırlıdır.
Belki içinde leyle-i kadir bulunmayan binlerce aydan daha ziyade hayra, fazilete mahzardır. Bu gecede yapılan ibadete ve taat, dua ve niyaz, elbette diğer gecelerde yapılanlardan daha sevaplı, daha faziletlidir.

 تَنَزَّلُ الْمَلئِكَةُ وَالرُّوحُ فيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْ
O gecede melekler ile Cibril-i emin veya rahmet-i ilahiye” Rabb-i kerimlerinin izniyle yeryüzüne inerler.
مِنْ كُلِّ اَمْرٍ
Meleklerin inmeleri. Her emirden naşidir.
Başka başka vazifelerden dolayıdır.
سَلَامٌ
Leyle-i Kadr, mahz-ı selamettir, tamamıyla hayır ve selameti haizdir. Yahut melaike-i kiram, leyle-i Kadir’de Müslümanlara pek ziyade selam verdikleri için, ibadet eden mü’minleri selamlatıp onların ibadetlerine katılıp onları tebrik ettikleri için, bu mübarek gece, sanki aynı selamdır.
Meleklerin yere inmeleri ve kadir gecesinin böyle selametten ibaret oluşu,
حَتّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
fecrin doğmasına kadar devam eder. Ne ulvani, ne ruhani bir gece…
Kur'an-ı Kerim'in bu gecede inmesi, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olması, ayrıca ilahi hüküm ve takdirlerin yine bu gecede düzenlenerek görevli meleklere bildirilmesi sebebiyle de Kadir Gecesi üstün bir değer taşımaktadır.
İki Kadir Gecesi arasındaki zaman dilimi içinde meydana gelecek olaylar, verilecek hükümler, rızıklar ve eceller ile bizim için önem taşıyan bütün tesbitler, bu gecede görevli meleklere bildirilmekte ve zamanı geldiğinde melekler tarafından yerine getirilmesi istenmektedir. Bütün hayatımızı kaplayan bu hususların ve her birimizle ilgili programların yapıldığı bu gece, insanlık için elbette önem taşıyacaktır.
Cebrail (a.s.)'ın diğer meleklerle bu gece yeryüzüne inerek Allah'a ibadet eden kulları selâmlamaları ve bu gecenin tan yeri ağarana kadar selâm ve esenlik  olması da ilâhî rahmetin çok güzel bir tecellisidir.

Kadir gecesi, azamet ve şeref gecesidir.
Çünkü bu gecede kadri yüce bir kitap olan, Allah Teala'nın insanlığa gönderdiği son mesaj Kur'an-ı Kerim, inmeye başlamıştır.
Kur'an-ı Kerim İslamiyet'in ana kitabıdır. Dinin esasıdır. Dini hükümlerin dayanağı olan dört delilin birincisidir. Bütün dini hükümleri ihtiva eden Kur'an-ı Kerim, geçmiş semavi kitapların da özetidir. İnanç, ibadet, ahlak ve sosyal bakımdan insanı ve insan topluluklarını maddi-manevi mutluluğa ulaştıracak her şeyi bildirmiştir. Nitekim Nahl suresinin 89'ncu ayetinde şöyle buyrulmuştur:
وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِكُلِّ شَىْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرى لِلْمُسْلِمينَ ..”
"Ey Muhammed, sana, her şeyi açıklayan ve Müslümanlara doğruyu gösteren bir rehber, rahmet ve müjde olarak Kur'an-ı indirdik." (Nahl, 16/89)
Kur'an-ı Kerim insanlar için bir hidayet kaynağı olarak gönderilmiştir. Bu husus bir çok ayette sık sık tekrarlanmıştır.Nitekim İsra suresinin 9'ncu ayetinde:
اِنَّ هذَا الْقُرْانَ يَهْدى لِلَّتى هِىَ اَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنينَ الَّذينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ اَنَّ لَهُمْ اَجْرًا كَبيرًا
"Doğrusu bu Kur'an en doğru yola hidayet eden ve yararlı işler yapan mü'minlere büyük ecir olduğunu, inanmayanlara ahirette yakıcı bir azap hazırladığımızı müjdeler" buyrulmuştur.(İsra, 17/9)
Kur'an-ı Kerim, son ilahi kitap olarak gönderildiğinden, talimatı da bütün insanlığı içine alacak şekilde umumidir.
Kur'an-ı Kerim, her şeyden evvel Allah'ın varlığını, birliğini, O'nun yüksek ve eksiksiz sıfatlarını, yaratılmışlara olan rahmet ve mağfiretinin genişliğini tespit ve talim eder. İnsanlar için hayat ve saadet kaynağı olan önemli ve ölmez prensipleri ortaya koyar.
Kur'an-ı Kerim, aile hayatı ile karı-kocanın karşılıklı hak ve vazifelerinden, milletlerarası münasebetlere; selamlaşmaktan, evlere izin alarak girme adabına varıncaya kadar, sosyal hayatın bütün kurallarını gösterir, en yüksek, en güzel ahlak prensiplerini öğretir.
Aziz Mü'minler!
Kur'an-ı Kerim, zina, fuhuş, sarhoşluk, adam öldürmek, yalan söylemek, iftira etmek, haksızlık yapmak, israf etmek, hiyanette bulunmak ve gıybet etmek gibi toplumu sarsan kötülükleri yasaklar.
Kur'an-ı Kerim, daima ileriyi emreder. "Babamızdan böyle gördük" diyerek kötü alışkanlıklardan ayrılmak istemeyenleri ayıpla", körü körüne taklidi reddeder.
İlk inen ayeti "OKU" diye başlayan Kur'an-ı Kerim, insanları daima ilme teşvik eder. Akla ve düşünceye büyük önem verir. Kainatın ve ondaki yaratılış inceliklerini düşünmeye davet eder.
“... قُلْ هَلْ يَسْتَوِى الَّذينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذينَ لَايَعْلَمُونَ …”
"Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? (Zümer, 39/9)diyerek, ilmin üstünlüğünü ortaya koyar.
Hülasa Kur'an-ı Kerim, insanı dünya ve ahirette mutlu kılacak her şeyi ihtiva eden bir Kitab-ı Mübin'dir. O'nu rehber edinen yanılmaz. O'na sımsıkı sarılan sapıklığa düşmez. Onun gösterdi yolda yürüyen şaşırmaz ve onu okuyanın ecri az olmaz.
İşte Kur'an-ı Kerim gibi insanlık için bir hidayet rehberi olan kitabın, böyle bir gecede inmesi, ona müstesna bir şeref kazandırmıştır.
Bin aydan hayırlı olan bu geceyi ihya etmek, insan için ne büyük bir mazhariyettir, ne büyük mutluluktur.
Öyleyse Kur’an-ı Kerîm'in inmeye başladığı böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerden birisi de Kur’an okumak ve anlamı üzerinde düşünmektir. Çünkü Kur’an-ı Kerîm Cenâb-ı Hakk’ın insanlığa son mesajıdır. O’nun iyi anlaşılması ve uygulanması halinde insanlık mutlu olacaktır.
Değerli Mü’minler!
 Kur’an-ı Kerim, tek bir Kadir Gecesi’nin, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olduğunu haber vermektedir. Hiç şüphesiz bu hayırlılık davranışlarımızla ilgilidir. Yani, bu gecede ilahi hoşnutluk için yapılan işlerin ve salih amellerin, Allah Teala’nın katındaki değer ve sevabı, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan işlerden ve salih amellerden daha hayırlıdır.
Bu itibarla  Kadir Gecesi'ne yetişmek, biz mü'minler için büyük bir mutluk olduğu gibi Ramazan Ayı’nın manevi ikliminde bir ay süren feyizli ve yoğun ibadetlerimizin, ruhumuz üzerindeki tesirlerini yakından hissedebilmek, yeni manevi hamlelere ve nefsi mücadelelere hazırlanmak için, en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir fırsattır.
O halde, şerefli kitabımız Kur’an-ı Kerim’in cihanı aydınlatmaya başladığı, meleklerin Allah’a kulluk eden mü’minleri müjdeyle kuşattığı, manen bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen, dolayısıyla, yaklaşık 80 küsur yıllık bir insan ömrüne bedel olan bu geceden gerektiği şekilde istifade etmeye, bu gecenin kıymetini kavramaya çalışalım; sonra da bu geceyi kıymetlendiren yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e kulak verelim. Ve O’nu bol bol okuyalım, mesajına kulak verelim.
Unutmayalım ki, değeri Kur’an’a dayanan bir gecenin, en güzel ihyası yine Kur’an’a yönelmekle olacaktır. Ayrıca bu gecede Geçmiş hata, kusur ve günahlarımızdan pişmanlık duyarak bunları bir daha işlememeye söz verelim. Söz ve fiillerimizin Kur’an ve Sünnet’e uygun olup olmadığının muhasebesini yapalım.  Dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hâkim kılalım. Yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürüp onlara yardım elimizi uzatalım. Bu gecede bol bol namaz kılalım, insanlığın bağışlanması ve mutluluğa ermesi için dualar edelim. Ramazan ayında kazandığımız güzellikleri de, hayatımızın sonuna kadar taşımaya çalışalım.
Aziz Mü’minler!
İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunlar:
Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; ilâhî isimler içerisinde İsm-i Azam; bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rızay-ı ilâhî; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür. Bunların gizli tutulmasından maksat mü'minlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah'a ibadet ve taat içerisinde olmalar]. sağlamaktır. Mü'minler bu geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ve taatle değerlendirmelidir.
Evet, Kadir gecesinin Ramazan ayının hangi gecesi olduğu kesin olarak bildirilmemiş, ancak işaret edilmiştir. Bu da, Müslümanların Ramazan-ı Şerif’in her gecesini Kadir gecesi imiş gibi ihya etmek suretiyle daha çok mükafata ulaşmaları içindir.
Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde:

عن عائشة رَضِىَ اللّهُ عَنْها قالت: قال رسولُ اللّه # تَحَرَّوْا لَيْلَةَ الْقَدْرِ في الْعَشْرِ ﻸوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ .
 “ Kadir gecesini Ramazan’ın son on gecesinde arayınız.” [Buhârî, Leyletü'l-Kadr 3; Tirmizî, Savm 72, (792).]buyurmuşlardır.
Başka bir hadis-i şeriflerinde ise:
هِىَ لَيْلَةُ سَبْعٍ وَعِشْرِينَ.
“Kadir gecesi, Ramazan’ın 27. gecesidir.” (Müslim, Müsâfirîn 179. (762).] buyurmuşlardır.
Asırlardan beri mü’minler Ramazan ayının 27. gecesini Kadir Gecesi olarak ihya etmektedirler.
Aziz Mü’minler!
Kadir Gecesi'nin ibadetle geçirilmesi büyük bir kazançtır. Hz. Peygamber (s.a.s.) gece ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur:
ـ عن أبى هريرة رَضِىَ اللّهُ عَنْه قال: مَنْ قَامَ رَمَضَانَ إيمَاناً وَاحْتِسَاباً غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ،.
“Kim faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”(Buhârî, Teravih, 2; Müslim, Salât, 25.)
Bu geceye  mahsus bir ibadet yoktur. Ancak,  bu geceyi  namaz kılmak, Kur'an-ı Kerim okumak, tevbe ve istiğfarda bulunmak, dua etmek suretiyle ihya etmek uygun olur. Üzerinde namaz borcu olanların hiç olmazsa bir günlük kaza namazı kılmaları iyi olur. Böylece, hem namaz borçlarını ödemiş, hem de geceyi ihyâ etmiş olurlar. Namaz borcu olmayanların ise nâfile namaz kılmaları sevap kazanmaya ve geceyi değerlendirmeye vesile olur.
Nitekim bu gecede okunabilecek bir duayı da Peygamberimiz (s.a.s.), eşi Hz. Âişe (r.a.)'ye öğretmiştir. Hz. Âişe (r.a), bunu şöyle anlatır:
“Hz. Peygamber'e dedim ki:
“Ey Allah'ın Rasûlü, Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl duâ  edeyim?'
Peygamberimiz (s.a.s):
  اللَّهم إنَّك عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّى
 “Allah'ım sen  affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet' diye dua et buyurdu.” ( Tirmizî, Deavât, 85.)
Değerli Mü’minler!
Bir taraftan Kadir gecesinin manevi feyz ve bereketiyle gönüllerimiz Rabbani aşkla coşarken; diğer taraftan ilahi rahmet ve mağfiretiyle bizlere huzur ve sükun bahşeden Ramazan günlerinin hicranını yaşıyoruz.
Teravihleri, sahurları, iftarları, vaaz ve mukabeleleri ile rahmani feyizlerin oluk oluk aktığı, mübarek günleri geride bırakmanın üzüntüsü içerisindeyiz. Ancak, gaye gidene üzülmek değil, gideni kendimizden memnun ve hoşnut olarak gönderebilmektir. Allah nasib ederse daha birçok Ramazanlara kavuşacağız.
O halde mü’minler!
Kalplerimizde Allah sevgisinin ateşini yakarak mübarek Kadir gecesini ihya edelim. Çoluk çocuğumuzla bu geceden istifadeye çalışalım.Üzerimize vacip olan fıtır sadakalarımızı Bayram namazından önce vermeye çalışalım.
Yüce Mevlamıza bütün kalbimizle niyaz edelim ki, şu mübarek gün ve geceler hürmetine,
Kalp gözlerimiz ilahi aşk penceresine açılsın,
Gönül dudaklarımız havz-ı kevserle kansın,
İmanlı ruhlarımız, nur-u kur’an’la parlasın.
Hayır dolu Kadrimiz, İhlas kokulu oruçlarımız size ve tüm inananlara şefaatçi olsun!
Şairin dediği gibi: Yazdır
Cümlenin içinde bir çok kelime,
Kelimede ise nice hece var.
Ne mutlu ki kadir kıymet bilene,
Bin aydan hayırlı böyle gece var!..
Rabbim bu gecenin kadrini bilenlerden eylesin!...
Hepinizin Kadir gecesini tebrik ediyor, daha nice Kadir gecelerine sağlıkla erişmemizi, bu gecenin, cennet vatanımızın refah ve saâdetine, necip milletimizin birlik ve beraberliğine vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum.
Şiir:
 KADİR GECESİ
Bu gece nazil oldu, Yüce Kitabımız Kur'an
 Bu gece zail oldu, Gönül ufkundan duman.
Arza iner bu gece, Melâike binlerce,
 Bu gece nice nice, Af olur Hakk'ı anan.
Mü'min, hüsni kelâm et,  Gözden yaşı revan et,
 Zikrullah'a devam et, Af olur ayık olan.
Tekbir okusun dilin, Nurlansın gönül evin,
 İşte bu gece bilin,  Bin aya bedel olan.

  
7640 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret1152108
Hava Durumu
Saat
Vaaza Başlama Duası

Mevlid Kandili Dua Örneği

Dua

VAAZ KILAVUZU

KURBAN DUASI
KURBAN REHBERİ