• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sunumvaaz.vaaz
  • https://www.instagram.com/sunum.vaaz/
  • https://www.youtube.com/channel/UCrOVK1v-SpWyJl9iE8YTMdA
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Mübarek Geceler

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.58857.6190
Euro9.01459.0506
ÖRNEK BİR VAAZ PLANI VE VAAZ DUASI
VAAZ HAZIRLAMA VE SUNMA TEKNİKLERİ
MÜMİNLER ANCAK KARDEŞTİR

İnsanların toplum halinde yaşamaları tabiatlarından kaynaklanan bir zorunluluktur. Toplu halde huzurlu ve güvenli yaşamaları için birliğe ve beraberliğe ihtiyaçları vardır. Toplu olarak yaşanan her yerde bir takım ihtilafların, farklı düşünce ve görüşlerin bulunması kaçınılmazdır. Bu ihtilaf ve farklı görüşlerin bir kısmı faydalı ve gereklidir. Bunlar insan doğasından kaynaklanır. Diğer bir kısmı zararlı ve tehlikelidir. Bunların kaynağı ise kötülüğü emreden nefis ve şeytandır.

Savaşan kardeşleri İslam barıştırdı

Faydalı ve lüzumlu dediğimiz farklı görüş ve fikirler, bundan kaynaklanan tutum ve davranışlar hoşgörüyle karşılanır. Şeytan ve nefisten kaynaklanan zararlı ve sakıncalı ihtilaflar ve bunun sonucu olan ayrılıkçı tutum ve davranışlarla usulüne göre mücadele edilir. Bu tür ihtilaflar sabırla, ama azimle ortadan kaldırılmaya veya zararsız hale getirilmeye çalışılır. İslam’dan evvel Arap kabileleri ve aşiretleri arasında düşmanlıklar, kan davaları, baskınlar ve savaşlar eksik olmazdı, can ve mal emniyeti yoktu. Baskın basanın, söz galibin idi. Bu durum o bölge insanını canından bezdirmişti. Bu durumdan kurtuluş ve çıkış kapısı aradıkları bir sırada İslam güneşi doğdu. Yüce Allah peygamberi Muhammed (a.s.) aracılığıyla barış, birlik, uzlaşı ve hoşgörü dini olan İslam’ı gönderdi. İslam’a inananlar, aralarındaki savaşlara, kavgalara, vurgunlara, baskınlara ve soygunlara son vererek kardeş oldular. Birlik ve dirlik içinde güvenli bir şekilde yaşamaya başladılar. Kuvvet, kudret kazandılar, refaha ve emniyete kavuştular. Bu durumu hatırlatan Rabbımız bizi uyarıyor: “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a, İslam’a) sımsıkı sarılın, parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz bir zamanlar birbirinize düşman idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmiş ve O’nun nimeti sayesinde birbirinizin kardeşi haline gelmiştiniz. Yine siz ateş dolu bir uçurumun kenarında iken de oradan sizi O kurtarmıştı. Doğru yolu bulmanız için Allah size ayetlerini bu şekilde açıklamaktadır.” (Al-i İmran, 3/103)

Birlik, dirlik, güvenlik, barış, dostluk ve kardeşlik Hak Teala’nın bize olan lütuf ve nimetlerinin en kıymetli olanlarındandır.Yüce Allah: “Müminler ancak kardeştir, ihtilafa düştüklerinde aralarını bulun ki Hakk’ın rahmetine nail olasınız.” (Hucurat, 49/10) buyuruyor. Hasbelbeşer müminler de kendi aralarında ihtilafa düşebilirler. Bu durumda ihtilafın ve tefrikanın vahametini fark edip kavgayı ve çekişmeyi devam ettirmemeleri, barışa dönmeleri, ihtilafa taraf olmayan Müslümanların da bu hususta onlara yardımcı olmaları hatta onları barışa zorlamaları icap eder. Müslümanlar şöyle dua ederler: “Rabbımız! Bizi ve bizden önceki mümin kardeşlerimizi affet; iman edenlere karşı kalplerimizde hiçbir kin bırakma! Rabbımız! Şüphesiz ki sen çok şefkatli ve pek merhametlisin.” (Haşr, 10/59) Bizi müminlere karşı şefkatli ve merhametli kıl. Müminler bu duayı, anlamını kavrayarak sıkça yapacak olurlarsa aralarındaki ihtilaf anlaşmaya, kavga uzlaşmaya, çekişme barışa dönüşür.

Müslüman halklar neden sorunlu

Müslüman Müslümanın hasmı ve düşmanı değil kardeşi ve dostudur. “En büyük düşmanıdır Ruh-i Nebi tefrikanın Adı batsın onu İslam’a sokan kaltabanın.” (Mehmed Akif)

Hep söyleriz; Müslümanların Allah’ı, Peygamberi, kutsal kitabı, Kâbeleri ve kıbleleri bir, ama niye aralarında geçimsizlik ihtilaf ve kavgalar var? Eğer Müslümanlar ortak değerlere samimi surette bağlansalar, ihtilaf ettikleri meselelerde Yüce Allah’ı ve O’nun Resulünü hakem yapsalar, hakemin hükmünü gönülden kabul etseler diğer fikir ve kanaat farklılıkları onlara zarar vermez. Bugün Müslümanların bir buçuk milyardan fazla nüfusları, altmış kadar devletleri var. İslam ülkelerinde yüzlerce dil ve farklı lehçe konuşuluyor, yüzlerce ırk var. Müslüman devletler ve halklar hem birbirleriyle mücadele ediyor, hem aralarında ve içlerinde birbirleriyle mücadele ediyor. Totaliter yönetimlerin başlarındaki otokratlar ve diktatörler halklarıyla savaş halindeler. Bunların içinde halklarını sindirmek ve ezmek için emperyalistlerden akıl, destek ve silah alanlar bile var. Bunlar nerede, İslam ve insanlık, hukuk ve demokrasi nerede?

ALINTI:http://www.stargazete.com/ramazan/muminler-ancak-kardestir-haber-374595.htm

  
7711 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret1225533
Hava Durumu
Saat
Vaaza Başlama Duası

Mevlid Kandili Dua Örneği

Dua

VAAZ KILAVUZU

KURBAN DUASI
KURBAN REHBERİ