• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sunumvaaz.vaaz
  • https://www.instagram.com/sunum.vaaz/
  • https://www.youtube.com/channel/UCrOVK1v-SpWyJl9iE8YTMdA
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Mübarek Geceler

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.58857.6190
Euro9.01459.0506
ÖRNEK BİR VAAZ PLANI VE VAAZ DUASI
VAAZ HAZIRLAMA VE SUNMA TEKNİKLERİ

EZAN VAAZIEzan ile Tevhid'e Çağrı Sunum Vaazını İndirmek İçin TIKLAYINIZ.
Ezan ile Tevhid'e Çağrı Pdf Vaazını İndirmek İçin TIKLAYINIZ.

Ezan ile Tevhid’e Çagrı
Slayt 2
اَللَّهُ اَكْبَرُ - اَللَّهُ اَكْبَرُ - اَللَّهُ اَكْبَرُ - اَللَّهُ اَكْبَرُ اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلَهَ اِلَّا اللَّهُ - اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلَهَ اِلَّا اللَّهُ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ - اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ حَىَّ عَلَى الصَّلاَةِ - حَىَّ عَلَى الصَّلاَةِ حَىَّ عَلَى اْلفَلاَحِ - حَىَّ عَلَى اْلفَلاَحِ اَلصَّلاَةُ خَيْرٌ مِنَ النَّوْمِ - اَلصَّلاَةُ خَيْرٌ مِنَ النَّوْمِ (sadece sabah namazında) اَللَّهُ اَكْبَرُ - اَللَّهُ اَكْبَرُ لَا اِلَهَ اِلَّا الَّلهُ
Slayt 3
Ezan İnsanları birbirlerine bağlayan milli ve manevi değerler vardır. Bu değerler bir milletin olmazsa olmazlarındandır. Bu değerlere sahip olmak ve bağlı kalmakla bir bütün oluşturulmuş olur. İşte bu değerlerin biride, ezandır. Ezan, sözlükte "bildirmek, duyurmak, çağrıda bulunmak, ilan etmek" anlamlarına gelen ezan, dinî bir terim olarak, farz namazlarının vaktinin girdiğini belli sözlerle ve özel bir şekilde ilan etmek, bildirmek demektir. Ezan sünnet-i müekked olmakla birlikte, Müslümanlığın şiarı haline gelmiştir. Ezan aracılığıyla halka hem namaz vaktinin girdiği ilan edilmekte, hem de Tevhid İnancı, Allâh'ın büyüklüğü, Peygamberimizin O'nun kulu ve elçisi olduğu ve namazın kurtuluş yolu olduğu ilan edilmektedir.
Slayt 4
Namaz Mekke döneminde farz kılındığı halde Hz. Peygamber'in Medine'ye gidişine kadar namaz vakitlerini bildirmek için bir yol düşünülmemişti. Medine döneminde ise Müslümanlar başlangıçta zaman zaman bir araya toplanıp namaz vakitlerini gözetirlerdi. Bir süre namaz vakitlerinde sokaklarda "es- salah es-salah" (namaza namaza) diye çağrıda bulunulduysa da bu yeterli olmuyordu. Namaz vaktinin geldiğini haber vermek üzere bir işarete ihtiyaç duyulduğu aşikardı. Bunun için nâkûs çalınması, boru öttürülmesi, ateş yakılması veya bayrak dikilmesi şeklinde çeşitli tekliflerde bulunulduysa da nâkûs Hıristiyanların, boru Yahudilerin, ateş Mecusilerin âdeti olduğu için Rasûlullah tarafından kabul edilmedi. Osırada, Ensardan Abdullah b.Zeyd b. Abdi Rabbih'e, rüyasında ezan gösterildi.
Slayt 5
Birkaç sahâbînin aynı şekilde rüya görmeleri üzerine bugünkü bilinen şekliyle ezan ilk defa olarak Hz. Bilâl tarafından sabah namazında, Neccâroğulları'ndan bir kadına ait yüksekçe bir evin damında okunmuş ve artık Müslümanlığın bir şiârı, alâmeti haline gelmiştir. Daha sonra Mescid-i Nebevi'nin arka tarafına ezan okumak için özel bir yer yapıldı. Bu bakımdan esasen müekked sünnet olmakla birlikte, bir bölgede hiç okunmamasına karşı sert yaptırımlar bulunduğu için, vâcip veya farz-ı kifâye ağırlığında olduğu kabul edilmektedir.
Slayt 6
Abdullah b. Zeyd, Peygamberimiz Aleyhisselamın yanına gidip, rüyasını anlattı: "Yâ Rasûlallah! Bu gece uyurken, elinde bir çan taşıyan, üzerinde altlı üstlü iki parça yeşil elbise bulunan bir adam yanıma çıkageldi. Ona: 'Ey Allah'ın kulu! Bu çanı bana satmaz mısın?' dedim. Bana: 'Onu ne yapacaksın?' diye sordu. Ona: 'Halkı onunla namaza çağıracağız!' dedim. Bana: 'Ben sana bundan daha hayırlısını göstersem olmaz mı?' dedi 'Olur! Göster! Nedir o dedim. Bana: 'Allâhu ekber! Allâhu ekber! Allâhu ekber! Allâhu ekber! (Allah en büyüktür ) Eşhedü en lâ ilahe illallah! Eşhedü en lâ ilahe illallah! (Allah'tan baksa tanrı olmadığına şehadet ederim); Eşhedü enne Muhammederresûlullah! Eşhedü enne Muhammederresûlullah! (Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğuna şehadet ederim); Hayye alessalah! Hayye alessalah! (haydi namaza) Hayye alelfelah! Hayye alelfelah! (haydi kurtulusa) Allâhu ekber! Lâ ilahe illallah! (Allah'tan baksa tanrı yoktur) dersin' dedikten sonra, benden biraz uzaklaştı.
Slayt 7
Hz. Ömer evinde bulunduğu sırada Bilal-i Habeşî'nin okuduğu ezanı işitir işitmez ridasını sürüyerek Peygamberimiz Aleyhisselamın yanına gelip: "Ey Allah'ın Peygamberi! Seni hak dinle gönderen Allah'a yemin ederim ki, onun (Abdullah b. Zeyd'in) gördüğü şeyin tıpkısını ben de görmüştüm!" dedi. Peygamberimiz Aleyhisselam, Allah'a hamd ettikten sonra: "Vahiy seni geçti!" buyurdu. Kur’an-ı Kerim insanların namaza çağrıldığına vurgu yapmaktadır. Rabbimiz şöyle buyurmaktadır. يَا اَيُّهَا الَّذينَ اٰمَنُوا اِذَا نُودِىَ لِلصَّلٰوةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا اِلٰى ذِكْرِ اللّٰهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ “Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.” (CUMUA suresi 9. ayet)
Slayt 8
Her namaz için bir ezan ve bir kamet yapılır. Sadece cuma namazında iki ezan bulunmaktadır. Ezan ve kamet vaktin değil, namazın sünneti olduğu için kazâ namazı kılarken de ezan ve kamet okumak sünnet kabul edilmiştir. Peygamberimiz "Ezanı işittiğiniz zaman, müezzine icâbet edin" demiştir (Buhârî, “Ezân”, 7). Müezzin "Hayye ale's-salâh" ve "Hayye ale'l-felâh" derken, bu esnada "Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l-azîm" demek müstehaptır. Müezzine icâbet, hem dil ile söylediklerini tekrarlamak, hem kalben onların doğruluğunu hissetmek, hem de cemaate katılmak şeklinde anlaşılabilir.
Slayt 9
وَاِذَا نَادَيْتُمْ اِلَى الصَّلٰوةِ اتَّخَذُوهَا هُزُوًا وَلَعِبًا ذٰلِكَ بِاَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَعْقِلُونَ “Namaza çağırdığınız zaman onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu davranış, onların düşünemeyen bir toplum olmalarındandır.” (MÂİDE 58. ayet)
Slayt 10
إِذا سمِعْتُمُ النِّداءَ فَقُولُوا مِثْلَ ما يَقُولُ ، ثُمَّ صَلُّوا علَيَّ ، فَإِنَّهُ مَنْ صَلَّى علَيَّ صَلاةً صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ بِهَا عشْراً ، ثُمَّ سلُوا اللَّه لي الْوسِيلَةَ ، فَإِنَّهَا مَنزِلَةٌ في الجنَّةِ لا تَنْبَغِي إِلاَّ لعَبْدٍ منْ عِباد اللَّه وَأَرْجُو أَنْ أَكُونَ أَنَا هُو ، فَمنْ سَأَل ليَ الْوسِيلَة حَلَّتْ لَهُ الشَّفاعَةُ “Ezanı işittiğiniz zaman, müezzinin söylediklerinin aynısını siz de söyleyin. Sonra bana salâvat getirin. Çünkü bir kimse bana bir defa salâvat getirirse, Allah buna karşılık ona on defa salât eder. Daha sonra benim için Allah’tan vesîleyi isteyin. Çünkü vesîle, cennette Allah’ın kullarından bir tek kuluna lâyık olan bir makamdır. O kulun ben olacağımı umuyorum. Benim için vesîleyi isteyen kimseye şefatim vâcip olur.” (Riyazü’s-Salihin, 1039)
Slayt 11
Efendimiz (s.a.s.) ezan işitildiği zaman dua etmemizi istemektedir. Bu dua neticesinde ise Güzeller güzelinin şefaatine nail olmak var. Ne güzel ve ne büyük bir müjdedir bu. من قَال حِين يسْمعُ النِّداءَ اللَّهُمَّ رَبَّ هذِهِ الدَّعوةِ التَّامَّةِ ، والصَّلاةِ الْقَائِمةِ، آت مُحَمَّداً الْوسِيلَةَ ، والْفَضَيِلَة، وابْعثْهُ مقَامًا محْمُوداً الَّذي وعَدْتَه ، حلَّتْ لَهُ شَفَاعتي يوْم الْقِيامِة “Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.” (Buhârî, Ezân 8)
Slayt 12
Bir diğer hadiste ise, Ezan okunduğu zaman onun lafızlarını söyleyerek, bu lafızlarn doğruluğuna şahitlik edenin ise geçmiş günahlarının affedileceği müjdelenmektedir. مَنْ قَال حِينَ يسْمعُ المُؤذِّنَ : أَشْهَد أَنْ لا إِله إِلاَّ اللَّه وحْدهُ لا شَريك لهُ ، وَأَنَّ مُحمَّداً عبْدُهُ وَرسُولُهُ ، رضِيتُ بِاللَّهِ ربًّا ، وبمُحَمَّدٍ رَسُولاً ، وبالإِسْلامِ دِينًا ، غُفِر لَهُ ذَنْبُهُ “Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in O’nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah’tan, resûl olarak Muhammed’den, din olarak İslâm’dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır.” (Riyazü’s-Salihin, 1042)
Slayt 13
Her dakika yeryüzünün başka bir köşesinde aralıksız devam eder ezanın nidaları. Türkiye'de, Arap yarımadasında Filistin topraklarında, Fas'ta, Cezayir'de, Sudan’da, Yemen’de, Avrupa'da, Amerika'da daha pek çok ülkede, pek çok camide, pek çok minarede, bir çek müezzinin dilinde… Müezzinin biri sustu, yekdiğeri başladı. Dünyaya adım attığımızda ilk ezanı duyduk. Adımız onun nağmeleriyle kulağımıza çalındı. Kendi adımızdan önce ilk Bilal'in sesini duyduk sanki. Ölüme dek şairin kulağında daim çınlayan bu ses olmuştu: Ölürken aynı ahenk, sala sesinden sızan: Kulağıma doğduğum günde okunan ezan (N.Fazıl Kısakürek)
Slayt 14
İnsanın doğumundan ölümüne kadar geçen sınırlı zaman dilimine ÖMÜR denir. Ömrün bittiği, hayatın sona erdiği zamana da ECEL denir. Her sene başında evlerimize takvim asarız. Sonra her gün bir yaprak koparırız. Giden gün bir daha geri gelmiyor.. Bizler ise, günler geceler birbirini kovalarken, olayların akışına kapılıp günlük dertlerin arasında boğuluyoruz. Sanki ömrümüz hiç bitmeyecekmiş gibi kendi dünyamızda doludizgin gidiyoruz. Aslında ömrümüzün tükendiğini fak etmiyoruz. İnsanın ömrü ne kadardır ? Ömür, namazsız ezanla, ezansız namaz arası kadardır. Kısaca ömür, ezanla namaz arası kadardır. İnsana namazsız ezanla şu ikaz yapılıyor : “Ey insan, doğdun, ama öleceksin. Ömür çabuk biter, hayatını iyi değerlendir. Vaktini boşa harcama.”
Slayt 15
"Bir ağaç altında gölgelenecek kadar" vaktimiz vardır. Bunun için şairimiz her lahza kulağımızı ezana çevirmemizi öğütlemekte: "Alnımız secdede bulsun bizi her lahza Ezan Ve hazin ömrümüzün her günü olsun Ramazan" Zikrimiz Arş'-ı geçip fecre kadar yükselsin Mâveralardan ümîd ettiğimiz ses gelsin (Faruk Nafiz Çamlıbel) Yaşadığımız vakitler de ezanî vakitlerdi. Gün ezanla başlar yine ezanla biterdi: Hergün yalnız namazdan namaza uyanayım; Bir dilim kuru ekmek acı suya banayım Ve tekrar uyuyayım ve kalkayım ezanla Yaşaya dursun insan, hayat dediği anla. (Necip Fazıl Kısakürek) Allahü Ekber nidaları tabiatın kalbinden taşmakta, evrenin ruhunun haykırışı olmaktadır. Bu sesle Allah'ı zikreden tabiat huşu ile ibadet etmektedir.
Slayt 16
لاَ تَزُولُ قَدَمُ بْنُ اَدَمَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مِنْ عِنْدِ رَبِّهِ حَتىَّ يُسْئَلَ عَنْ خمْسٍ: عَنْ عُمْرِهِ فِيمَ اَفْنَاهُ, وَعَنْ شَبَابِهِ فِيمَ أَبْلاهُ, وَمَالِهِ مِنْ َاَيْنَ اِكْتَسَبَهُ, وَفِيمَ اَنْفَقَهُ, وَمَاذَا عَمِلَ فِيمَا عَلِمَ. “Kıyamet gününde insan şu hususlarda sorgulanmadan, hesap meydanından ayrılamaz: 1-Ömrünü nerede tükettiğinden, 2-Gençliğini nerede ve ne şekilde yıprattığından, 3-Malını nereden kazandığından, 4-Malını nerelere harcadığından 5-Bildikleriyle amel edip etmediğinden ( Kütüb-ü sitte 14/374-375, Tirmizi, Kıyame, 1)
Slayt 17
وَلَنْ يُؤَخِّرَ اللهُ نَفْساً اِذا جاَءَ اَجَلُهاَ واللهُ خَبِيرٌ بِماَ تَعْمَلُونَ “Allah, eceli gelen bir kimseyi geri bırakmaz. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” (Münafikun 11) Bugünün işini yarına bırakmamak, vaktini boşa harcamamak gerekir. Hepimiz birer yolcuyuz. Yolcu ise gideceği yeri düşünmelidir. Ahiret hayatımızın saadeti için elimizde olan sermayemiz ise, içinde bulunduğumuz gün, belki de yaşadığımız andır. والعصر * اِن الإنساَنَ لَى خُسْرْ * اِلاَّ الذين آمنوا وعملوا الصّاَلِحاَتِ وَتَواَ صَوْا باِلْحَقِّ وتَوا صَوْا باِلصَّبْرِ “ Asra (zaman) yemin olsun. İnsan ziyandadır. Ancak iman edip güzel işler yapanlar ve birbirine hakkı tavsiye ve sabrı öğütleyenler müstesna. “ (Asr 1-3)
Slayt 18
Ezan tam ve mükemmel bir davettir Bazı semboller vardır ki, o semboller kişilerin inançlarını gösterir. Hıristiyanlıkta Çan bir semboldür. Hıristiyanlıkta farklı bir uygulama olmamıştır. Hıristiyanlıkta nasıl ki çan bir sembol ise ve kendisinden o dine mensup olanlar vazgeçmiyor ise, İslam Dininde de ezan bir semboldür ve kendisinden hiçbir inanan asla vazgeçmek istemeyecektir. Çünkü her nereye yolculuk yapılırsa yapılsın ezan sesi duyulduğu zaman, orada Müslümanların olduğu bilinir. Bu haliyle ezan Müslümanlığın genel şiarı haline gelmiştir. Hem lafzi hem de manası yönüyle her İnananın belleğine kazınmış durumdadır. Ezanın tam ve mükemmel davet oluşunu en kısa yoldan kavaid- i dini müştemil olmasıyla anlatabiliriz, islam imanının tevhid, risalet ve ahiretten ibaret olan üç ana inanç esasını ve bunlara inanmış olmanın tabii tezahürü namazlı- niyazlı bir yaşayışa sahip olmalı gerektiğini en özlü şeklide ihtiva ve izhar ediyor olması ezan'ın tam da'vet diye tanımlanması için yeterlidir.
Slayt 19
اَللَّهُ اَكْبَرُ - اَللَّهُ اَكْبَرُ - اَللَّهُ اَكْبَرُ - اَللَّهُ اَكْبَرُ Her gün günde beş kez minarelerden bizlere yapılan bu çağrıda, bizlere iman hakikatleri sunulmakta ve bizlere açık bir iman tazelemesi yapılmaktadır. Her gün okunan ezanlarla günlük 30 defa اَللَّهُ اَكْبَرُ “Allah En Büyüktür” nidaları kulaklarımızda yankılanmaktadır. Bu açık bir davet değil midir? اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلَهَ اِلَّا اللَّهُ - اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلَهَ اِلَّا اللَّهُ Günde on kez tekrarlanan “şahitlik ederim ki allah’tan başka hiçbir ilah yoktur” ikrarı bizleri yoktan var eden allah’a çağırıyor. Biz bu çağrının karşılığında üzerimize düşen görevi ve görevi vereni tanıyor muyuz? Rabbimiz kim? Rabbimiz allah’tır diyoruz. Acaba nekadar tanıyoruz?
Slayt 20
"İmân"; Allah'a ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.)'ın Allah tarafından haber verdiği kesin olarak belli olan şeylerin doğru olduğuna tereddütsüz inanmak, bunların hak ve doğru olduğunu içinden şeksiz ve şüphesiz tasdîk ve itiraf etmek demektir. مَنْ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْاٰخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ اَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ “…. Kim Allah’a ve âhiret gününe îmân eder ve sâlih amel işlerse onların Rableri katında mükâfatları vardır. Onlara korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir” (Bakara, 2/62. bk. Maide, 5/69). وَبَشِّرِ الَّذينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ اَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرى مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ "İman edip Salih amel işleyenlere kendileri için içinden ırmaklar akan cennetler olduğunu müjdele…" (Bakara, 2/25).
Slayt 21
Hz. Peygamber (a.s.) cibril hadisinde belirtildiği üzere: فاخبرني عن الايمان Şimdi de bana îmânı anlat dedi. Hz. Peygamber (a.s.) da; ان تؤمن بالله وملاءكته و كتبه و رسله و اليوم الاخر و تؤمن بالقدر خيره و شره الايمان "Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe îmân etmendir, yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir" diye cevap verdi. Allah’ı tanımak bizim en başta gelen görevimizdir. Biz Allah’ı Kur’ân ve Sünnette belirtilen isim, fiil ve sıfatlarıyla tanıyabiliriz. “Allah’a îman”; Allah’ın varlığını, birliğini, yaratan, yaşatan, rızık veren ve besleyip büyütenin yalnız Allah olduğunu, O’ndan başka ibadete layık mabut bulunmadığını, ibadetin sadece O’na yapılması gerektiğini, O’nun ezelî ve ebedî olduğunu, bütün kemal sıfatlarla muttasıf ve noksan sıfatlardan münezzeh bulunduğunu, Kur’ân ve Sünnette belirtilen isim, fiil ve sıfatlarıyla bilip inanmayı gerektirir. O’na iman, aynı zamanda O’na ibadet ve itaat etmeyi, Kur’ân ve Sünnette yer alan emir ve yasaklara, öğüt ve tavsiyelere uymayı, helal ve haramlara riayet etmeyi gerekli kılar.
Slayt 22
Kur’ân'da; فامنوابالله “Allah’a iman edin”, اطيعوا الله “Allah’a itaat edin” ve واعبدوا ربكم “Rabbinize ibadet edin” (Hac, 77) buyurulmaktadır. İnsanın Allah’a iman edip ibadet ve itaat edebilmesi için önce O’nu tanıması gerekir. Allah’ı tanımak insanın temel görevidir. Zâriyât suresinin 56. âyetinde geçen “ibadet” kavramı Allah’ı tanımak (marifet) anlamına da gelir. Nitekim Hasan el- Basrî,, Mücahid b. Cebr ve İbn Cüreyc âyetteki “ibadet” kelimesine “marifet” anlamı vermişlerdir. Buna göre âyetin anlamı; وما خلقت الجن والانس الا ليعبدون “Ben cinleri ve insanları ancak beni tanısınlar diye yarattım” şeklindedir. (Teğâbün, 64/8. Al-i İmrân, 3/132.) O’nu anlamayanlar Zümer suresinin “Allah’ın kadrini gereği gibi bilemediler” وما قدروا الله حق قدره anlamındaki 67. âyeti ile kınanmaktadır. İnsanın Allah’ı zat, isim, sıfat ve fiilleriyle tanıması; Allah ile zihnî ve kalbî bir ilişki içinde bulunması gerekir. Kur’ân; baştan sona Allah'ın isim, sıfat ve fiillerinin tanıtımı ile doludur.
Slayt 23
Her şeyin bir yapanı, yaratanı vardır. Her resmin bir ressamı, her heykelin bir heykeltıraşı vardır. Elbisenin varlığı onun diken bir terzisinin olduğunu, binalar onları yapan bir ustanın olduğunu, sütün varlığı onun sağıldığı bir hayvanın varlığını, ekmeğin varlığı onun bir pişirenin olduğunu bizlere göstermez mi? Elbette ki gösterir. Peki bu bu uçsuz bucaksız alem? Bunun bir yaratıcısı yokmu? İnsan denen mucizevi varlık, onu mükemmel surette yaratan kim? Doğada bulunan faydalandığımız milyonlarca bitki, nebatat, binlerce bitki ve hayvan, milyonlarca yıldız ve gezegenler, uçsuz bucaksız evren…. Bunları yoktan var eden ahenkle hareketlerini sağlayan bu kainata nizam verenbir güç vardır. Oda Allah azze ve celledir. “Allahın varlığını ve birliğini bulmak için göklere bakın, yerlere bakın, kendinize bakın. Bunların kendiliğinden olup olmadığına bakın. Bütün bunların yaratılışındaki incelikleri düşünün. Çünkü bunlar Allahın varlığını ve birliğini gösteren delillerdir….”(Hadis)
Slayt 24
اِنَّنى اَنَا اللّٰهُ لَا اِلٰهَ اِلَّا اَنَا فَاعْبُدْنى وَاَقِمِ الصَّلٰوةَ لِذِكْرى “Şüphesiz ki ben Allah’ım. Benden başka hiçbir ilah yoktur. O halde bana ibadet ve beni anmak için namaz kıl” (Taha, 14). اِنَّ رَبَّكَ سَريعُ الْعِقَابِ وَاِنَّهُ لَغَفُورٌ رَحيمٌ “Şüphesiz senin Rabbin cezası çok çabuk olandır, şüphesiz O, çok bağışlayan çok merhamet edendir” (En’âm, 165). غَافِرِ الذَّنْبِ وَقَابِلِ التَّوْبِ شَديدِ الْعِقَابِ ذِى الطَّوْلِ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ اِلَيْهِ الْمَصيرُ “(Allah), günahı bağışlayan, tövbeyi kabul eden,, azabı ağır olan, lütuf sahibidir” (Mümin, 40/3). اَللّٰهُ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ لَهُ الْاَسْمَاءُ الْحُسْنٰى “Allah kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayandır, en güzel isimler O’nundur” (Taha, 8) وَنَحْنُ اَقْرَبُ اِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ “biz ona şah damarından daha yakınız.” (KAF 16. ayet) Bu ve benzeri yüzlerce âyette Allah bize kendisini tanıtmaktadır.
Slayt 25
اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ - اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ Günde on kez tekrarlanan “ Şahitlik ederim ki hz. Muhammed allahın elçisidir. ” ikrarı bizleri peygambere olan imanımızı ikrara davet ediyor. Biz bu çağrının karşılığında şahitlik yaptığımız şeyin kadrini kıymetini biliyor muyuz? Peygamberimiz kim? Hz. Muhammed Mustafa’yı Acaba ne kadar tanıyoruz?
Slayt 26
Yüce Allah, insan için gerekli olan her şeyi, bir taraftan vahiy ile bildirmiş; diğer taraftan da peygamberler vasıtasıyla, bildirdiklerinin sosyal hayata nasıl geçirileceğinin somut örneğini göstermiştir. Dinin insana ulaşması ve öğretilmesi konusunda peygamberin önemi son derece büyüktür. Dini koyan Allah'tır, ama onu eksiksiz bir şekilde insanlığa sunan peygamberdir. Dini değerleri hayatında yaşantı haline dönüştürebilmesi için de insanın, peygamberin örnekliğine ihtiyacı vardır. Peygamberimiz de bizim için en büyük örnektir. Karanlıklar içerisinde kalan insanlık O’nun öğretileriyle aydınlığa kavuşmuş, kız çocuklarına reva görülen diri diri toprağa gömülme O’nun gelişiyle son bulmuş, kadınlara yapılan haksızlıklar O’nun teşrifiyle sona kavuşturulmuş, haksız yere canların kıyılması sona erdirilmiş, zulüm bitmiş ve hayat bütün canlılar için yaşanılabilir bir hayata dönüştürülmüştür.
Slayt 27
وَمَا اَرْسَلْنَاكَ اِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمينَ “Biz Seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik”. (Enbiyâ, 21/107) وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا "Peygamber size neyi getirmiş ve emretmişse, onu alın (yapın); neyi yasaklamış ise, ondan sakının" (Haşr, 59/7) مَّنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّهَ "Kim Peygambere itâat ederse, gerçekte Allah'a itâat etmiştir." (Nisa, 4/80) قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ{31} قُلْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ فإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبُّ الْكَافِرِينَ {32} “De ki, siz gerçekten Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır. De ki, Allah'a ve Peygamber'e itaat edin! Eğer aksine giderlerse, şüphe yok ki Allah kâfirleri sevmez.” (Al-i İmran, 3/31-32)
Slayt 28
تِلْكَ حُدُودُ اللّهِ وَمَن يُطِعِ اللّهَ وَرَسُولَهُ يُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ {13} وَمَن يَعْصِ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَيَتَعَدَّ حُدُودَهُ يُدْخِلْهُ نَاراً خَالِداً فِيهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُّهِينٌ {14} “ İşte bütün bu hükümler, Allah'ın koyduğu hükümler ve çizdiği sınırlardır. Kim Allah'a ve Peygamberine itâat ederse Allah onu altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. Onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte büyük kurtuluş budur. Kim de Allah'a ve Peygamberine isyan eder ve Allah'ın koyduğu sınırları aşarsa Allah onu da ebedî kalacağı cehennem ateşine koyar. Onun için alçaltıcı bir azab vardır”. (Nisa, 4/13-14)
Slayt 29
Müslümanlar için örnek alınması ve hayata geçirilmesi için gereken şeyler Hz. Muhammed (s.a.v)’in şekli yönüyle ilgili hususlardan ziyade; “Kur’an’a uyması, Allah’a itaati, Sarsılmaz İman’ı, Salih amelleri, Allah yolunda mücadelesi, Doğruluğu, Adaleti, İnsanlara sevgi ve saygısı, Güvenilirliği, Müsamahası, Barışa verdiği önem, Yumuşak huyluluğu, Çalışkanlığı, Kanaati, Şefkat ve merhameti, Cömertliği” gibi faziletlerdir. Ancak, peygamberimizi örnek alma işinin söylendiği kadar kolay bir iş olmadığı da açıktır. Ama dindar insandan beklenen, öncelikle onun hayatının iyi öğrenilmesi ve doğru değerlendirilmesidir. Çünkü bir şeyin örneğini, çıkarma işleminde olduğu gibi, bir insanı örnek alma hususunda da, örneği alınacak insanın doğru tanınması ve hakkında yeterli bilgi sahibi olunması zaruridir.
Slayt 30
Allah vardır ve birdir, eşi, benzeri, ondan başka hiçbir ilah yoktur. Varlıkların yaratıcısı ve sahibi allahtır. Her şey ona muhtaçtır o ise hiçbir şeye muhtaç değildir. قُلْ اِنَّمَا اَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحى اِلَىَّ اَنَّمَا اِلهُكُمْ اِلهٌ وَاحِدٌ فَاسْتَقيمُوا اِلَيْهِ وَاسْتَغْفِرُوهُ وَوَيْلٌ لِلْمُشْرِكينَ “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Bana ilâhınızın bir tek İlâh olduğu vahy olunuyor. Artık O'na yönelin, O'ndan mağfiret dileyin. Ortak koşanların vay haline!” (Fussilet 6) وَاَنْ اَقِمْ وَجْهَكَ لِلدّينِ حَنيفًا وَلَا تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكينَ "Ve (bana) hanîf (Allah'ın birliğini tanıyıcı) olarak yüzünü dine çevir; sakın müşriklerden olma, diye (emredildi).” (Yunus 1O5)
Slayt 31
حَىَّ عَلَى الصَّلاَةِ - حَىَّ عَلَى الصَّلاَةِ حَىَّ عَلَى اْلفَلاَحِ - حَىَّ عَلَى اْلفَلاَحِ Günde on kez tekrarlanan “ Haydi Namaza ” ikrarı bizleri günlük ibadetimiz olan namaza çağırmaktadır. Zira namaz efendimize miraç gecesi verilen hediyelerden biridir. Ve Müslüman namazını her kılışında bu miracı gerçekleştirmektedir. Ve Müslüman bilir ki ahirette ilk sorulacak amel namazıdır. Biz bu çağrının karşılığında kulaklarımızla beraber gönlümüzü de bu çağrıya iştirak ettirebiliyor muyuz ? Gönlümüzde ki dünya meşgalelerinin yanında namazın ne kadar yeri var? Namaz kılıyor muyuz? Yada bu çağrıyı sıradan mı buluyoruz? “Namazda Gönlü Olmayanın Ezanda Kulağı Olmaz”
Slayt 32
اَلصَّلاَةُ خَيْرٌ مِنَ النَّوْمِ - اَلصَّلاَةُ خَيْرٌ مِنَ النَّوْمِ Günde iki kez tekrarlanan “ Namaz uykudan daha hayırlıdır ” ikrarı ile bizler sabah namazının ne kadar önemli olduğu hatırlatılmakta ve uyku gafletinden sıyrılarak bu çağrıya kulak vermemiz bizden istenmektedir. Mümine bu çağrıya içtenlikle kulak vermek, uykudan sıyrılıp ilahi davete katılmak yakışır. Mümin bilir ki bu çağrıyı gafletle karşılamak münafıklık alametidir. Bu alameti taşımamak için gereğini yapar ve sabah namazı için kalkar. Güzelce abdestini alır ve rabbine karşı hakiki bir kul olduğunu ispatlamış olur.
Slayt 33
Siz Hiç Ezanı Duydunuz mu? Bu soru elbette ilk başta birçoğumuza biraz garip gelecektir. Evet, günde beş defa bu kutlu çağrı kulaklarımızda yankılanıyor. Gündelik hayatımızda sık sık ezanı işitiyoruz. Ama burada biraz durup duymak fiilinin anlamı üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Türkçe'nin ilk zamanlarında ve sonraki uzun dönemlerinde duymak fiili (bugün her ne kadar asıl anlamından uzaklaşmış olsa da) hissetmek anlamında kullanılmıştır. Kulağa çalınan ses her neye dair olursa olsun sadece işitilmekle kalınmaz, aynı zamanda hissedilir ve bu mürekkep eylem duymak fiiliyle ifade edilirdi. Zaman içerisinde kelimenin kullanımı sıradanlaştıkça anlam çağrışımları da sönmeye başladı ne yazık ki.
Slayt 34
Günde beş defa ezanı işitiyoruz ama onu duyabiliyor muyuz acaba? Bizim için artık sıradanlaşmaya başladı belki de bu çağrıyı işitmek. Bu yüzden asıl anlamına vakıf olamayabiliyoruz. Konuyu biraz olsun açıklığa kavuşturması ümidiyle ezansız beldelerde yaşayıp kimi zaman ezana tesadüf etmiş Müslüman ve gayr-ı müslimlerin görüşlerine başvurduk; bize ezanı duyduklarında neler hissettiklerini anlattılar. Ve bir de ezan sesleriyle büyüyüp sonraları ezansız beldelerde kalanlar... İşleri en zor olanlar onlar olsa gerek.
Slayt 35
ÖMÜR EZANLA NAMAZ ARASI KADARDIR! Bir dede ile torunu arasında geçen, ömrün ne kadar kısa olduğunu güzel bir dille bizlere hatırlatan sıcacık bir hikaye. Torunu, dedesine merakla soruyor: 'Dedeciğim! Bir insanın ömrü ne kadar olur? 'Dede tatlı bir gülücükle: Ezanla namaz arası kadar yavrucuğum.' deyince torun: 'Nasıl yani, ömür bu kadar kısa mı?' der. Dede: 'Evet yavrum. ömür, namazsız ezanla, ezansız namaz arası kadardır.' diye cevap verir. Torun yeniden sorar:'Namazsız ezan ve ezansız namaz sözlerinden ne kastettiğini anlamadım dedeciğim. Bu ne demek açıklar mısın? 'Dede şefkatle ellerinden tuttuğu torununa: 'Bak yavrum, geçenlerde komşumuzun çocuğu doğdu. O çocuğun kulağına ezan okundu değil mi? işte o ezanın namazı kılındı mı? Kılınmadı. O ezan 'namazsız ezan'dı. İnsan öldüğü zaman kılınan cenaze namazının da ezanı yoktur. O da 'Ezansız namaz'dır. Aslında o namazın ezanı insan doğunca okunmuştu kulağına. Bak ey insan! Doğdun, ama öleceksin, ömür çabuk biter, hayatını iyi değerlendir. Boşa vakit harcama! İkazını yapıyordu o ezan. İşte yavrum : ÖMüR, EZANLA NAMAZ ARASI KADARDIR. Sakın boşa geçirme. Ömrünü dolu dolu yaşa, bir nefes bile boşluk bırakma!
Slayt 36
“Ezansız Semtler” Yahya Kemal Beyatlı Bugünkü Türk babaları havası ve toprağı Müslümanlık rüyası ile dolu semtlerde doğdular, doğarken kulaklarına ezan okundu, evlerinin odalarında namaza durmuş ihti­yar nineler gördüler. Mübarek günlerin akşamları bir minderin kö­şesinden okunan Kur'ân'ın sesini işittiler, bir raf üzerinde duran Kitabullah'ı indirdiler, küçücük elleriyle açtılar, gül yağı gibi bir ruh olan şan sahifelerini kokladılar. İlk ders olarak besmeleyi öğrendi­ler; kandil günlerinin kandilleri yanarken, ramazanların, bayramların topları atılırken sevindiler. Bayram namazlarına babalarının ya­nında gittiler, camiler içinde şafak sökerken tekbirleri dinlediler, di­nin böyle bir merhalesinden geçtiler, hayata girdiler. Biz ki minareler ve ağaçlar arasında ezan seslerini işiterek büyü­dük. O mübarek muhitten çok sonra ayrıldık, biz böyle bir sabah na­mazında anne millete tekrar dönebiliriz. Fakat minaresiz ve ezansız semtlerde doğan, Frenk terbiyesiyle yetişen Türk çocukları dönecekleri yeri hatırlayamayacaklar!
Slayt 37
Çekme dünyanın nazını Kıl beş vakit namazını Yarın kılarım diyenin Bu gün kıldık namazını
Slayt 38
Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar, Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar, “Medeniyyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar? Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli: Değmesin mabedimin göğsüne nâmahrem eli. Bu ezanlar-ki şahâdetleri dinin temeli- Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli. Mehmet Âkif ERSOY (İstiklal marşımızın 4. Ve 8. kıtaları)2573 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret1226121
Hava Durumu
Saat
Vaaza Başlama Duası

Mevlid Kandili Dua Örneği

Dua

VAAZ KILAVUZU

KURBAN DUASI
KURBAN REHBERİ